اخبار و مقالات

آخرین اخبار و مقالات

مشکل پرینتر سه بعدی ( توقف ناگهانی اکسترودر در حین پرینت در پرینتر سه بعدی )
8 فروردین 1398, 17:05 3 091

آیا تا بحال برایتان پیش آمده که پرینترسه بعدی شما به خوبی در حال اکسترود و خروج مواد بوده اما ناگهان متوقف شده و از کار بایستد. دلایل مختلفی عامل ایجاد این مشکل هستند که در ادامه به آن می پردازیم و راه کارهای مناسبی به شما معرفی میکنیم. اما اگر پرینترسه بعدی در همان ابتدا کار مشکل دارد در آینده در ارتباط با عدم اکسترود مواد در ابتدای کار توضیح خواهیم داد

موجودی فیلامنت

چنانه پرینترتان ناگهان از کار ایستاد، در اولین گام و قبل از هر اقدامی به سراغ مواد اولیه آن بروید. و بررسی نمایید که آیا فیلامنت به اتمام رسیده یا نه و در صورت اتمام آن، قرقره جدید را جایگزین نمایید.

سائیدگی و خرد شدن فیلامنت

در طول کار پرینت سه بعدی، موتور اکسترودر دائما کار می کند و فیلامنت را به طرف نازل هدایت می کند. اگر سرعت پرینت بالا باشد یا مواد زیادی اکسترود شود، ممکن است موتور به حدی با فیلامنت درگیر شود که تمام آن را سائیده و یا خرد کند. لذا دیگر فیلامنتی باقی نمی ماند که چرخ دنده آن را مهار و کنترل کند. همچنین اگر موتور اکسترودر در حال چرخش است اما فیلامنت حرکتی نمی کند نیز دلیلی است بر سائیده شدن فیلامنت. برای رفع این مشکل در آینده در ارتباط با سائیدگی فیلامنت و رفع آن توضیح می دهیم.

مسدود شدن اکسترودر

چنانچه با اعمال راه کارهای فوق مشکل برطرف نشود، و همچنان پرینتر سه بعدی اکسترود نکرد به سراغ بررسی خود اکسترودر بروید. چون ممکن است مسدود شدن اکسترودر باعث این مشکل شده باشد. توجه داشته باشید فیلامنت باید کاملا تمیز باشد و هیچ کونه گرد و خاکی روی آن نباشد، چرا که وجود مواد خارجی باعث ایجاد انسداد درون نازل میشود.

گرمای زیاد داریور موتور اکسترودر

موتور اکسترودر در تمام مدت پرینت قطعات مورد نظر به طور بی وقفه کار می کند. این حرکت تند و سریع نیازمند جریان برق دارد و اگر مدار الکترونیکی پرینتر سه بعدی گرم شود و در نتیجه خنک نگردد، موجب افزایش دمای الکترونیک درایور موتور می شود. خوشبختانه درایور موتور دارای یک سنسور حرارتی است که در صورت افزایش دمای زیاد، حرکت آن را متوقف می کند. در این هنگام موتور محور های x , y چرخیده و toolhead اکسترودر را حرکت می دهند، اما موتور اکسترودر متوقف و بی حرکت میماند تنها راه حل این مشکل خاموش کردن پرینتر است. پرینتر را برای مدتی خاموش کنید و اجازه دهید تا مدار الکترونیکی آن خنک شود. اگر این مشکل همچنان ادامه داشت می توانید یک فن دیگر اضافه کنید تا روند خنک سازی سرعت یابد.