اخبار و مقالات

آخرین اخبار و مقالات

اسکن سه بعدی برای شبیه سازی چهره در لیورپول
14 بهمن 1397, 19:07 1 065

آزمایشگاه یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه جان مورس در لیورپول با استفاده از اسکن سه بعدی چهره تحقیقاتی را در ارتباط با باستان شناسی و همچنین مشاوره با گروههای تحقیقاتی پلیس انجام می دهد. این گروه تحقیقاتی همچنین همکاریی هایی هم با موزه ملی و موسسات قانونی انجام می دهد.

با استفاده از اسکن سه بعدی و دیگر فناوری های پیشرفته تجزیه و تحلیل برروی بدن های ناشناخته برای باستان شناسی صورت می دهد و با استفاده از جمجه چهره فرد را شبیه سازی می نماید و این امر سبب می گردد که شواهد تاریخی بهتر و موءثر تر مورد بررسی قرار گیرد.

کلیه این فرآیندها در یک آزمایشگاه مجهز شامل اسکنر سه بعدیو همچنین مدل سازی سه بعدی و نرم افزار های انیمیشن سازی صورت می گیرد که کلیه نرم افزار های تولید شده در این گروه در نمایشگاه های جهانی در دسترس عموم است.

 

اسکن سه بعدی برای شبیه سازی  چهره در لیورپول

 


 

در مرکز تحقیقاتی توسط اسکنر سه بعدی رنگی اطلاعات جامع و با دقت بالا از نمونه مورد نظر با سرعت جمع آوری می شود. رنگی بودن اطلاعات برای تیم تحقیقاتی چهره بسیار جذاب است و در زمینه انیمیشن چهره بسیار مفید واقع می شود زیرا که اطلاعات سه بعدی که دارای بافت و رنگ است انیمیشن های واقع گرایانه تری را ارائه می نماید. همچنین پایگاه اطلاعات داده های سه بعدی اجزای چهره این گروه تحقیقاتی همانند گوش بافت صورت بینی و ... می تواند در نرم افزار های سه بعدی مثل ZBrush جهت انیمیشن سازی مورد استفاده قرار گیرد.

اگرچه آزمایشگاه در سال 2014 شکل گرفت محققان این گروه موفق شدن صورت رابرت بروس پادشاه اسکاتلندی سالهای 1306 میلادی تا 132 با همکاری دانشگاه گلاسکو و با اسکن سه بعدی بقایای جمجمه این فرد را شبیه سازی نمایند این اولین قدم برای شروع روند بود که با همکاری موزه هانتینگ در اسکاتلند صورت پذیرفت. اولین تصاویر چهره سه بعدی رابرت در سال 2016 با استفاده از سیستم مجسمه سازی haptic منتشر شد.

این آزمایشگاه با توجه به استفاده بهینه از اسکنر سه بعدیرنگی توانسته است تحقیقات متعددی در زمینه های گوناگون باستان شناسی و پلیس در زمینه چهره ارائه نموده است.