اخبار و مقالات

آخرین اخبار و مقالات

مشکلات پرینتر سه بعدی ( جایه جایی لایه ها )
11 بهمن 1397, 11:59 1 163

بسیاری از پرینترهای سه بعدی از سیستم کنترلی open loopاستفاده می کنند در این سیستم پرینتر فید بکی از حرکت نازل و رسیدن به موقعیت مورد نظر به صورت دقیق وجود ندارد و تنها استپ مورد نظر به موتور اعمال می شود و به قسمت های مختلف قطعه حرکت می کند و مواد در آنجا اکسترود می شوند در بسیاری ازپرینتر های سه بعدی به دلیل وجود استپر موتورهای قوی نتیجه خوب و مطلوبی حاصل می شود امل در برخی موارد به علت بروز مشکلی پرینتر قادر به تشخیص موقعیت نیست و در قطعۀ پرینت شده نقصی به وجود خواهد آمد.

به عنوان مثال چنانچه در حین پربنت قطعه دستگاه چاپگر سه بعدی خود را حرکت دهید و به آن ضربه بزنید هد تغییر مکان داده و ادامه پرینت از نقطۀ دیگری ادامه پیدا می کندپرینتر سه بعدی قادر به تشخیص این مشکل نخواهد بود و به کار خود ادامه می دهد در نتیجه یک جابه جایی در لایه مشاهده می شود. با توجه به موارد زیر می توان راه کارهای زیر را اجرا نمود و مشکل را حل کرد.

دلایل:

1.سرعت بالای هد

چنانچهپرینت سه بعدی با سزعت بالا انجام شود و این سرعت از حد مجاز بالاتر باشد موتورها نمی توانند به نقاط مشخص شده در G Codeبرسند در این هنگام صدای کلیک مانندی ا دستگاه خواهید شنید در این لحظه پرینتر در نقطۀ دیگری ادامه پیدا خواهد کرد و در نتیجه جایه جایی لایه ها در پرینت سه بعدیرخ خواهد داد. پس چنانچه احساس کردید که سرعت حرکت پرینتر سه بعدی بسیار تند است بهتر است آن را نصف نمایید برای این کار روی Edit Process Setting کلیک کنید سپس به سر برگ Other بروید لازم است که هر دو گزینه Default Printing Speed و X/Y Axis Movement Speed را تنظیم کنید.

گزینهDefault Printing Speed سرعت حرکت در جایی که اکسترود در حال ریختن مواد هست راتنظیم می کند و X/Y Axis Movement Speed برای کنترل سرعت حرکت پرینتر سه بعدی در جاییکه اکسترود مواد متوقف شده و خارج نمی شود، می باشد. در صورت بالا بودن سرعت هر یک از اینها جایه جایی لایه ها رخ می دهد.

2.مشکلات الکترونیکی و یا فنی

اگر چنانچه با برطرف کردن موارد بالا همچنان مشکل باقیست دلایل فنی و الکترونیکی موجب این کار می شود به طور مثال در صورت استفاده از تسمه در بعضی مواقع این تسمه به مرور زمان شل می شود و در نتیجه موتور حرکت کرده و لی هد حرکت نمی کند و استی مورد نظر از دست می رود. از طرفی تسمه نیز نباید خیلی سفت باشد زیرا که باعث اصطکاک بیش از حد شده و در نتیجه مانع از حرکت اکسترودر می شود.

چنانچه شاهد جابه جایی لایه ها هستید تسمه ها را بررسی کنید که نه زیاد سفت و نه زیاد شل باشد همچنین پیچ های سفت کننده Pullyبه موتورها را بررسی کنید که شل نشده باشند و همچنین کلیه اتصالات نگهدارنده موتورها را بررسی نمایید

البته سیستم الکترونیکی مانند قطع و وصل شدن سیم موتورها و داغ شدن بیش از هد درایور موتورها، باعث می شود که موتورها به طور موقت متوقف شوند تا موتور دوباره وصل و یا درایورها خنک شوند در نتیجه جابه جایی رخ خواهد داد.