اخبار و مقالات

آخرین اخبار و مقالات

مدل سه بعدی مومیایی مصر با استفاده از اسکنر سه بعدی
8 بهمن 1397, 17:22 1 052

جهانی از اطلاعات بدست آمده با استفاده از اسکن سه بعدی و توموگرافی کامپیوتری با یکدیگر ترکیب شده اند تا مدل منحر به فردی را که یکی از مومیایی های مصر باستان است، به ارمغان بیاورند. اطلاعات مربوط به هندسه و بافت رنگی مومیای که با اسکن سه بعدی فتوگرامتری جمع آوری شد با اطلاعات حاصل از اسکن توموگرافی با دستگاه AXIOM Siemens CT ترکیب شد و نتیجه یک مدل سه بعدی دیجیتالی از مومیایی گردید که نشان دهنده خارج و داخل آن است.

با توجه به اینکه جزئیات جامع ساختار درونی که توسط اسکنر CT حاصل می شود نمی تواند رنگها را ارائه کند و در نتیجه تصویر واقع بینانه از شی را نمایش دهد.، به لطف ویژگی جدید نرم افزار Volume Graphics Version 3.1 که یک پیشگام در تجزیه و تحلیل داده های سه بعدی صنعتیست، دو مجموعه داده را می توان با یک کلیک دکمه ترکیب نمود.

پروژه مومیایی Sherit یکی از اولین پروژه هایست که از این ویژگی جدید استفاده نموده است. Sherit مومیایی یک کودک کوچک مصر باستان است که دو هزار سال پیش فوت نموده است و در حال حاضر در موزه Rosicrucian Egyptian در سن خوزه کالیفرنیا نگهداری می شود. این مومیای در سال 1930 به این موزه آورده شده با این حال مدیر موزه می گوید که درباره این مومیایی ما بسیار کم می دانستیم در نتیجه تصمیم گرفته شد که با اسکنر سه بعدیروایتی از زندگی این مومیایی به صورت دیجیتالی ارائه شود.

مدل سه بعدی مومیایی مصر با استفاده از اسکنر سه بعدی

 


 

Sherit در سال 2005 تحت سی تی اسکن قرار گرفت که به محققین اجازه داد که سن تقریبی را که بین چهار و نیم تا شش سال تعیین کنند با توجه به وسایل موجود همراه مومیایی نشان می دهد که این مومیایی متعلق به یک خانوده ثروتمند است که در اثر بیماری اسهال یا مننژیت فوت نموده است. اسکن سه بعدی این مومیایی با روش فتوگرامتری با دقت بالا انجام شد در نتیجه بدون کوچکترین آسیبی به نمونه با دقت بالا از جزئیات رنگ با رزولوشن بالا با عمق رنگ 24 بیت در هر پیکسل ، و در کمترین زمان ممکن در حدود چند دقیقه ، اطلاعات سه بعدی ثبت گردید. دو اطلاعات با هم ترکیب گردید نتیجه حیرت انگیز بود به این ترتیب می توان هر جزئیات از سطح بیرونی مومیایی و همچنین هر آنچه که در داخل آن وجود دارد به طور همزمان مشاهده نمود.