اخبار و مقالات

آخرین اخبار و مقالات

مشکلات پرینتر سه بعدی ( عدم اکسترود مواد )
28 دی 1397, 15:22 1 838

اگر به تازگیپرینتر سه بعدی خود را خریداری نموده اید و راه اندازی کردید حتما با این مشکل رو به رو شده اید که در آغاز در آغاز کار دستگاه مواد از نازل خارج نمی شود و یا در اصطلاح متداول اکسترود نمی شود. این مشکل که اکثر کاربران پرینتر سه بعدی از آن شکایت می کنند و در عین حال راه حل آن بسیار ساده است. جهت رفع این مشکل چهار ورد زیر را بررسی کنید.

عدم وجود فیلامنت داخل اکسترودر

بسیار از اکسترودر ها در هنگام گرم شدن در صورتی که حتی کار نکنند فیلامنت داخل خود را ذوب کرده و چکه می کنند در نتیجه به بیرون می ریزند. پس چنانچه مواد بدین گونه ازپرینتر سه بعدی شما خارج می شود فضای داخل اکسترودر خالی شده و احتمالاً دفعه بعد که بخواهید از آن استفاده نمایید چند ثانیه طول بکشد تا مواد از نازل خارج بشود. برای رفع این مشکل شما می توانید با آزاد کردن چرخ دنده نازل و هل دادن مواد، تمام فضای نازل پر از فیلامنت شده و مواد از نازل خارج گردد.

فاصله نازل تا صفحه پرینت

اگر نازل به صفحهپربنتر سه بعدی بسیار نزدیک باشد دیگر فضای کافی کافی برای خروج مواد از نازل وجود ندارد برای اطمینان از این امر چنانچه اگر در پرینت لایه های اول و دوم مواد از نازل اکسترود نشد اما در لایه سوم و چهارم با حرکت در محور Z و فاصله گرفتن نازل از صفحه، مواد از دهانه خارج شد مشکل را در عدم تنظیم دقیق فاصله نازل تا صفحه بررسی کنید.برای رفع چنین مشکلی دو راه وجود دارد:

1.استفاده از چهار پیچ تنظیم صفحه پرینتر سه بعدی که در چهار گوشه قرار دارد که با سفت کردن پیچ های تنظیم به یک اندازه، صفحۀ مورد نظر از نازل فاصله می گیرد و مواد براحتی از آن خارج می شود

2. با استفاده از تب G-code در نرم افزار Simplify می توان تنظیمات دقیقی برای فاصله نازل از صفحه پرینتر سه بعدی بدست آورد به این ترتیب که چنانچه عددی کوچک را بر حسب میلیمتر برای Z-axis G-Code offset در نظر گرفته و پس از اجرای G Code فاصله مورد نظر را بررسی نمود و در صورت کم بودن آن، آرام آرام این فاصله را زیاد نمود تا عددی دقیق را برای فاصله نازل تا صفحه پرینتر سه بعدی جهت خروج آسان مواد بدست آورد.

سائیدگی سر فیلامنت

در بسیاری ازپرینترهای سه بعدی برای حرکت مواد از چرخ دنده محرک استفاده شده است مواد داخل پرینتر که در ابتدا قرار دارد به علت این حرکت سائیدگی پیدا کرده در نتیجه در قسمتهایی از مواد ضخامت کم شده و یا حتی قسمتی از این مواد ریخته باشد در نتیجه اکسترودر نتواند حجم خروج مواد از نازل را کنترل کند در نتیجه حجم زیادی از مواد از آن خارج شود برای رفع چنین مشکلی در مقالات بعدی راه حل مناسب ارائه خواهد شد

مسدود شدن اکسترودر

اگر با هیچ کدام از را حل های ارائه شده مشکل اکسترود مواد حل نشد، نازل اکسترودر مسدود شده است که علت آن قرار گرفتن مواد داغ درون اکشترودر به مدت طولانی، خنک سازی ناکافی اکسترودر وجود ناخالصی در فیلامنت است برای خروج این مواد باید اکسترودر باز شود و از ابزار مناسب استفاده گردد.