آخرین اخبار و مقالات

مجسمه ساز پیشکسوت درگذشت
23 دی 1397, 22:34 942

حسن حاجی نوری (پیشکسوت مجسمه‌ساز) و خالق سرستون تخت جمشید در شهر بوینس آیرس آرژانتین، در سن ۹۲ سالگی در تهران از دنیا رفت.

سیدمجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) نیز درگذشت این هنرمند پیشکسوت مجسمه‌سازی را تسلیت گفت.

در این پیام نوشته است: حاجی نوری با توجه و نگاه به تاریخ و گذشته ایران، براساس آثار تاریخی و باستانی آثار ارزشمندی اجرا کرده است و آثاری نیز از بزرگان ادب و فرهنگ و مجسمه‌هایی با دغدغه اجتماعی و مردمی از این هنرمند به یادگار مانده است.

حسینی در ادامه این پیام نوشته است: حاجی نوری با علاقه و فارغ از هیاهو سال‌ها در عرصه مجسمه ‌سازی تلاش کرد. حسن حاجی نوروزی متولد 1305 در جواهر دشت بود، وی اولین آموزه های هنری خود را نزد استاد رحیم زاده ارژنگ یاد گرفت وی در سال 1323 کارگاه شخصی خود را دایر نمود و بعده هابه عنوان مدرس نقاشی و مجسمه سازی در اداره کل هنرهای زیبا مشغول به خدمت شد. وی در سال 1336 با ساخت مجسمه اردشیر بابکان، مقام اول مسایقه مجسمه سازی از پیکره را گرفت ماکت هایی از آثار باستانی ایران به سفارش موزۀ ایران باستان ساخت و همچنین سازنده مجسمهای با ارتفاع 12 متر برای کشور آرژانتین بود که در مدت دو سال در محل تخت جمشید ایران ساخته بود. در بیشتر آثار این مجسمه ساز ایران باستان مورد توجه قرار گرفته است و او جایگاه ویژه ای در زمینه مجسمه سازی شهری دارد. از این هنرمند پیشکسوت در سال 1392 و در سی و پنجمین نشست نگارخانه برگ تجلیل شد.

حسن حاجی نوروزی عصر پنج شنبه 20در ماه در سن 92 سالگی به دلیل کهولت سن و همچنین مشکل ریوی درگذشت. پیکر این هنرمند مجسمه ساز امروز یکشنبه 10 صبح از مقابل خانه هنرمندان تهران به سمت بهشت زهرا تشییع شد.