اخبار و مقالات

آخرین اخبار و مقالات

از کدام نازل برای پرینتر سه بعدی استفاده کنیم (قسمت سوم )
28 آذر 1397, 22:59 1 181

همانطور که در مقاله قبل در ارتباط با انواع نازل ها توضیحاتی ذکر شد در ادامه به بررسی نازل یاقوت پرینتر سه بعدی می پردازیم. ساخت این نازل با توجه به نیازی بود که در استفاده از فیلامنت ها با ترکیبات Boron Carbide احساس گردید زیرا که نازل های برنجی و فولادی بعد از استفاده یک کیلوگرمی از این فیلامنت نازل های مذکور غیر قابل استفاده می گردند. این یک نازل برنجی با نوک یاقوت است که علاوه بر رسانایی حرارتی بالای برنج، مقاومت فوق العاده یاقوت در برابر فرسایش مخصوصاً اکسید آلومینیوم هم با آن ترکیب شده در نتیجه پرینت سه بعدی این فیلامنت ها امکان پذیر شد.

از کدام نازل برای پرینتر سه بعدی استفاده کنیم (قسمت سوم )

 

 

مشخصات این نازل:

·رسانایی حرارتی بالا

·مقاوم در برابر خوردگی

·مقاومت بالا در برابر فرسایش

بهترین استفاده از این نازل همانند نوع فولادی آن ، برای فیلامنت هایی با ساییدگی بالا مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت اساسی آن در این است که این نازل با سخت ترین ماده جهان ساخته شده در نتیجه بعد از پرینت سه بعدیچند صد گرم ماده دیگر دچار مشکل نمی گردد.

نازل تنگستن Tungsten Carbide

یکی از جدیدترین نازل ها نازل تنگستن Tungsten Carbide است. این نازل توست شرکت DyzeDesign تولید گردید با توجه به اینکه در صنعت با استفاده از سرامیک کار برش فلزات و دریل سنگ ها انجام می شود این نازل برای پرینتر های سه بعدی ساخته شد و تعادلی را میان استحکام، مقاومت در برابر سایش و رسانایی حرارتی برقرار نموده است. البته این نازل هنوز در تجارت به خوبی امتحان نشده است.

از کدام نازل برای پرینتر سه بعدی استفاده کنیم (قسمت سوم )

 


 

مشخصات نازل:

·رسانایی حرارتی بالا

·مقاومت بالا در برابر فرسایش

·محکم

·مقاوم در برابر خوردگی

بهترین استفاده از این نازل را می توان این چنین بیان نمود که می توان به صورت جامع از آن استفاده کرد اما برای پرینت سه بعدی فیلامنت های طرح فلز یا چوب که نیاز به نازل محکم است پیشنهاد می گردد.

ب) قطر نازل

قطر دهانه نازل برروی سطح و کیفیت پرینت سه بعدی تاثیر بسیار مهمی دارد و برروی عرض خطوط لایه ها بلکه در ارتفاع لایه ها نیز وجود دارد. به عنوان یک قاعده کلی شما با توجه به هدف پرینت سه بعدی خود باید فطر و یا دیامتر نازل را انتخاب نماییم. ارتفاع لایه ها تقریباً 25 الی 50 درصد قطر نازل است. یکی از معایب استفاده از نازل های کوچک احتمال گرفتگی آن است و همچنین نازل کوچکتر سبب می گردد که زمان پرینتر سه بعدی شما به شدت افزایش می یابد. اما از طرف دیگر پرینت با نازل بزرگتر زمان کمتری می برد و استحکام بهتری را داراست اما کیفیت کمتری را دارد و برای پرینت سه بعدی قطعاتی که جزئیات کمتری را دارد مناسب است.